Кафедра оптимізації
технологічних систем імені Т.П.Євсюкова
ХНТУСГ імені Петра Василенка

Четвер, 09.24.2020, 6:39 PM
Меню сайту

Категорії розділу
Новини [38]
Новини

Пошук

Вхід на сайт

Календар
«  Вересень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Архів записів

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Друзі сайту

Кафедра оптимізації технологічних систем імені Т.П. Євсюкова

Кафедра «Оптимізації технологічних систем ім. Т.П. Євсюкова» заснована у 1932 році під назвою «Експлуатація машинно-тракторного парку». Основним засновником дисципліни ЕМТП був академік Свірщевський Б.С. Активну участь в її становленні приймав професор Фере М.Є., який працював на кафедрі до 1940 року.

 Матеріально-технічна база кафедри в період 1932-1941 рр. була обмежена приладами для тягових випробувань МТА (динамографи Шефера-Буденберга, Амслера, Горячкіна та мірне колесо). У період Великої Вітчизняної війни інститут було евакуйовано до м. Ташкенту. Післявоєнний розвиток кафедри почався з 1951 р. під керівництвом доцента Буланенка Ф.М.

Протягом існування кафедри професорами працювали та працюють академік Свірщевський Б.С., професори Фере М.Є., Євсюков Т.П., Ковтун Ю.І., Пастухов В.І., Джолос П.А., Мельник В.І.

У 1969 році при кафедрі створена перша серед навчальних закладів лабораторія технічного обслуговування тракторів і сільськогосподарських машин. Із 1973 року колектив кафедри під керівництвом доцентів Слободюка В.Я. і Макеєва М.З. починає розробляти нові технології і засоби внесення мінеральних та органічних добрив. У 1984 році при кафедрі під керівництвом професора Євсюкова Т.П. створена проблемна лабораторія «Механізація внесення добрив». Дослідження цього наукового напрямку дозволяли створити нові технології і технічні засоби внесення мінеральних і органічних добрив, які захищені більше 50 авторськими свідоцтвами та патентами на винаходи, та запропоновані на виробництво. авторськими свідоцтвами та патентами на винаходи, значна частина з них впроваджено у виробництво.

Під керівництвом проф. Слободюка В.Я. було підготовлено та захищено 5 кандидатських дисертацій по засобам механізації внесення твердих мінеральних добрив. Під керівництвом доц. Макєєва М.З. було підготовлено та захищено 3 кандидатських дисертацій по засобам механізації внесення твердих органічних добрив. Під керівництвом проф. Євсюкова було підготовлено та захищено 4 кандидатських дисертацій по засобам механізації внесення рідких мінеральних добрив з поливною водою. У 1984 році при кафедрі під керівництвом професора Євсюкова Т.П. створено проблемну лабораторію «Механізація внесення добрив». Дослідження цього наукового напрямку дозволяли створити нові технології і технічні засоби внесення мінеральних і органічних добрив, які захищені понад 60 авторськими свідоцтвами та патентами на винаходи, значна частина з них впроваджена у виробництво. Під керівництвом проф. Мельника В.І. було підготовлено та захищено 2 кандидатських дисертацій.

На кафедрі за останні 10 років було захищено 2 докторських дисертацій (проф. Пастухов В.І., Мельник В.І.).

Під керівництвом доц.. Макеєва М.З. та виконавцями Зайцева А.С., Анікєєва О.І., Романашенко О.А., Красноруцького О.М. були розроблені та впроваджені у виробництво кузовний розкидач та валкувач-розкидач твердих органічних добрив у Белгородської області.

Проф. Мельник В.І. розробив та впровадив у виробництво стрічковий спосіб внесення гербіцидів локальним способом при сівбі технічних культур.

Під керівництвом проф. Євсюкова Т.П. та виконавцями доц. Руденко П.Ф. Пастухова В.І., Калюжного О.Д., та інших були розроблені та впроваджені у виробництво засоби механізації для внесення рідких мінеральних добрив з поливною водою у господарствах Харківської області.

З 1995 року на кафедрі розпочалося викладання дисципліни «Обґрунтування інженерних рішень», де у достатній мірі застосовується багатокритеріальний аналіз і системний підхід при розв'язанні інженерних задач.

З 1995 року на кафедрі розпочалося викладання дисципліни «Обґрунтування інженерних рішень», де у достатній мірі застосовується багатокритеріальний аналіз і системний підхід при розв'язанні інженерних задач.

У 1996 році колективом кафедри в співдружності з кафедрами інших ВНЗ України видано підручник із цієї дисципліні для вищих навчальних закладів. Щороку на кафедрі захищають дипломні проекти понад 70 студентів .

У 1997 році кафедра поповнюється необхідним обладнанням для визначення якості механізованих процесів у землеробстві; обладнується лабораторія агрокваліметрїї і під керівництвом професора Ковтуна Ю.І. починається вивчення нової дисципліни для студентів «Агрокваліметрія». В 2000 році видається підручник «Агрокваліметрія» (автори: Ковтун Ю.І., Мазоренко Д.І., Пастухов В.І., Джолос П.А.).

З 1995 року на кафедрі почалось викладання дисципліни «Обґрунтування інженерних рішень», де в достатній мірі застосовується багатокритеріальний аналіз і системний підхід при розв’язанні інженерних задач. Кожний рік по кафедрі більше 70 студентів захищають дипломні проекти.

         У 1996 році колективом кафедри в співдружності з кафедрами інших вузів України виданий підручник з цієї дисципліні для вищих навчальних закладів.

Колектив кафедри, 2018 р.

У 1997 році кафедра поповнюється необхідним обладнанням для контролю якості механізованих процесів в землеробстві, обладнується лабораторія агрокваліметрії, і під керівництвом професора Ковтуна Ю.І. починається вивчення нової дисципліни для студентів «Агрокваліметрія». В 2000 році видається підручник «Агроква­ліметрія» (автори: Ковтун Ю.І., Мазоренко Д.І., Пастухов В.І., Джолос П.А.).

Колективом кафедри виданий «Довідник з машиновикористання в землеробстві», яким широко користуються науковці, виробничники студенти країни (Пастухов В.І., Чигрин А.Г., Анікєєв О.І., Циганенко М.О.).

         У 2000 році при кафедрі під керівництвом доцента Пастухова В.І. створюється науково-дослідна лабораторія оптимізації застосування сільськогосподарської техніки, напрямком діяльності якої є підвищення рівня землеробства шляхом удосконалення системи «Енергетичний засіб - с.-г. машина - середовище - людина - структура підприємництва».

Колективом кафедри у 2008 році видано підручник «Інформаційне забезпечення сільськогосподарського виробництва»: навч. посіб. В.Л. Лютинський, В.І. Пастухов, Г.В. Рудницька; ХНТУСГ. - 2008. - 242 с.

Колективом кафедри у 2009 році видано підручник «Транспортне забез­печення сільськогосподарського виробництва» навч. посіб. до курсового та дипломного проектування Л.М. Тіщенко, В.І. Пастухов, А.С. Зайцев, М.О. Циганенко, О.А. Романашенко, Л.П. Присяжна; ХНТУСГ - Ч.1- 2009. - 172 c.

Колективом кафедри у 2009 році видано підручник «Інженерна служба сільськогосподарського підприємства» у співаторстві В.І. Пастухова, О.А. Романашенко, Г.В. Фесенко, С.О. Харченко, В.Л. Лютинський, М.В. Черкашина, Л.П. Присяжна; ХНТУСГ ім. П. Василенка. - Ч.1: Організація та обгрунтування технічного забезпечення МТП. - 2009. - 147 c.,

Монографія Мельник В.І. Предельное равновесие сплошных неупругих сред: Монография. – 2006, – 368 с.

 Монографія «Мельник В.І. Предельное равновесие связных и сыпучих сред: Монография. – Saarbrücken: LAP LAMBERT Academic Publishing, 2012, – 357 с.»

Монографія Мельник В.І. Внутрипочвенное внесение жидкостей в растениеводстве: Монография. 2010, – 439 с.

Монографія Мельник В.І. Распределение жидкостей под слоем почвы: Монография. – 2012, – 441 с.».

Доц. Харченко С.О, доц. Анікєєв О.І., доц. Чигрин А.Г., доц. Циганенко М.О., доц. Романашенко О.А., та інщі /Збірник завдань тестового контролю знань. Навчальний посібник. / За редакцією Д.І. Мазоренко. – Харків, ХНТУСГ, 2011. – 280 с.

На кафедрі викладаються дисципліни (основні напрямки учбових дисциплін – інженерні): «Вступ до фаху» (доц. Харченко С.О.), «Експлуатаційні властивості та комплектування машинних агрегатів», «Технічний сервіс в АПК» (доц. Харченко С.О., доц. Калюжний О.Д.), «Технічна експлуатація» (доц. Циганенко М.О., доц. Калюжний О.Д.), «Експлуатація техніки в АПК» (доц. Анікєєв О.І.), «Агрокваліметрія» (ст. викладач Чигрина С.А.), «Аналіз технічних систем» (доц. Романашенко О.А.), «Машиновикористання в землеробстві» (доц. Калюжний О.Д.), «Транспортні процеси в АПК» (доц. Циганенко М.О.), «Машиновикористання в землеробстві» (доц. Анікєєв О.І.), «Системи точного землеробства» (доц. Циганенко М.О.), «Проектування технологічних процесів у рослинництві» (доц. Циганенко М.О.),

         Викладачі кафедри при активній участі студентів старших курсів та магістрів проводять науково-дослідну роботу за напрямками:

- oптимізація комплексів машинних агрегатів для виробництва провідних сільськогосподарських культур в Україні за критеріями збереження ресурсів, біологічного потенціалу культур та довкілля;

- удосконалення технологічних процесів та засобів механізації при внесенні органічних, мінеральних добрив і розчинів гербіцидів.

         Рішенням семінару завідувачів кафедр ЕМТП (листопад 2004 р.) кафедра «ЕМТП» ХНТУСГ ім. Петра Василенка визначена провідною серед споріднених кафедр України.

На кафедрі впроваджено моделювання роботи машинно-тракторних агрегатів по дисципліні «Динаміка сільськогосподарських агрегатів.

1 Ковтун Ю.І. Знак пошани. Посвідчення № 6138. Рішенням колегії Міністерства аграрної політики України від01 липня 2008р. № 282-К.

2 Циганенко М.О. Подяка Міністерства Аграрної політики за наукове керівництво дипломною роботою яка була визнана переможцем у конкурсі на кращу дипломну роботу серед студентів аграрних вищих навчальних закладів.

3 Харченко С.О. та інші Кращий товар року – 2010 Мельник В.І., Анікєєв О.І., Романашенко О.А.,Чигрина С.А.. та інші Кращий товар року - 2010

4 Подяка сумлінну бездоганну працю,  високий профісіоналізм, вагомий особистий внесок в розвиток аграрної освіти і науки. Харченко С.О.

5 Знак відмінника аграрної освіти 3 ступеню. посвідчення № 1153. Харченко С.О.

Загальна кількість:

Посібників                                7

Наукових статей               біля 450

Винаходів та патентів       біля 135

Методичних розробок     біля 110

Захистів дисертацій  кандидатських  21

                                  докторських      2

Періоди розвитку науки про машиновикористання в землеробстві:

Довоєнний

Академік Горячкін В.П. указував, що для порівняння роботи, виконаної різними способами, необхідно установити: витрати капіталу, вартість машинної роботи, результати чи переваги машинної роботи.

Академік Свірщевський Б.С. визначив основні показники ефективності використання машинно-тракторного парку.

Професор Кіртбая Ю.К. проаналізував питання динаміки тягового опору сільськогосподарських машин, докладно розглянув закономірності якості робіт в залежності від різних факторів.

Повоєнні роки

Академік Свірщевський Б.С. розробив групу показників оцінки використання МТП: рівень механізації, річний виробіток на 1 умовний трактор, коефіцієнт використання тракторного парку та інші.

Професор Кіртбая Ю.К. розробив методичні основи інженерних розра­хунків технологічних процесів та комплексів машин. Послідовниками Кіртбая Ю.К. в Україні – Крамаровим В.С., Савченком М.З.,  Натанзоном І.Й. вперше розроблено зональні нормативи потреби в машинах 100га орної площі й вартості 1години роботи машини.

60-ті роки

Розвиток нових галузей математики, зокрема лінійного програмування й обчислювальної техніки дозволив вирішувати ряд планових задач сільськогосподарського виробництва.

Крамаров В.С., Губко В.Р., Терехов А.П. розробили типові технологічні процеси та методики розрахунків на ЕОМ вибору найкращого складу МТП.

Фінн Е.А., Шкурба В.В., Комзанова Л.Н. розробили програму для ЕОМ, яка давала змогу розраховувати оптимальний план виконання робіт із застосуванням сімплекс-методу.

Кінець70-х початок 80-х років

Застосовується кілька систем показників оцінки машин.

Саакян Д.Н. запропонував п'ять взаємозалежних груп окремих показників:

- агротехнічні, експлуатаційні, промислові, економічні, загальнотехнічні, естетико-ергономічні.

Академік Погорілий Л.В. обгрунтував необхідність застосування систем­ного аналізу для дослідження проблем машиновикористання. Він запропонував на безлічі виробничих чи зональних умов визначити загальні характеристики показників експлуатаційно-економічної ефективності. Це здійснюється шляхом узагальнення ретроспективних данних або методом моделювання на ЕОМ.

Медведовський О.К., Іваненко П.І., Ільченко В.Ю. розробили методику енергетичної оцінки технологій виробництва сільськогосподарських культур.

Кінець ХХ – початок ХХІ століття

Під керівництвом професора Мельника І.І. розроблена система “Комплексне машиновикористання”, що передбачає комбіноване вирішення задачі обгрунтування складу комплексів машин і структури МТП.

Професор Нагірний Ю.П.  розробив методологію системного обґрун­ту­вання інженерних рішень, методи аналізу виробничих ситуацій, прийняття рішень на основі детермінованих та імовірнісних моделей.

Професором Ковтуном Ю.І. розроблена система параметрів технологічних умов та кількісних показників якості роботи машинних агрегатів в рослинництві.

Колектив кафедри ЕМТП ХДТУСГ розробив методику оптимізації комплексів машин для виробництва сільськогосподарських культур за тріадою показників збереженості: біопотенціалу с.г. культур, ресурсів та екосистеми.

Перша, головна група показників, яка визначає доцільність якість, строки роботи МТА характеризується величиною реалізації біологічного потенціалу сільгоспкультур, показує наскільки технічно можливе забезпечення виконання технологічних операцій і технологічного процесу в цілому, щоб якмога найбільше отримати рослинної продукції.

Друга група показників оптимізації МТА визначає ціну продукції, її собівартість не в людино-годинах чи грошових (або ) одиницях, за кількістю затраченої енергії, як минулої при виробництві насіння, добрив, машин так і безпосередньо при виконанні операції, при роботі техніки.

Третя група показників, від

якої залежить перспектива сільгосп­виробництва – це показники, які повинні визначати вплив певних факторів на екологічну систему, на довкілля людського існування.

Для визначення зазначених критеріїв застосовується математичне моделювання альтернативних наборів с.г. агрегатів з урахуванням імовір­носного характеру критеріїв на основі комплексу методів прийняття вішення про ефективність використання МТА.

У 2009 році кафедра ЕМТП була перейменована на кафедру ОТС імені Т.П. Євсюкова.

Copyright MyCorp © 2020
uCoz