ГРУНТОВИЙ КАНАЛ
Анікєєв О.І., доцент, к.т.н.
Для прискорених досліджень роботи сільськогосподарських агрегатів, пропонується грунтовий канал , який моделює умови використання агрегатів в полі та їх динаміку, дослідження проводити в стаціонарному режимі, при цьому ураховуються практично всі фактори для роботи агрегатів зокрема як ухил поля в двох площинах, грунт, сила опору яка відповідає опору сільськогосподарської машини, це дає змогу проводити дослідження в умовах лабораторії. Метою пропонованого ґрунтового каналу є здешевлення і прискорення, а також розширення спектру досліджень, пов’язаних з вивченням процесів взаємодії рушіїв самохідних сільськогосподарських машин, зокрема, тракторів, з ґрунтом. Поставлена мета досягається за рахунок того, що, по-перше, ґрунтовий канал обладнаний гальмівним пристроєм, який використовується для створення тягового навантаження самохідної моделі трактора чи іншої сільськогосподарської машини; по-друге, ґрунтовий канал має, щонайменше, два жолоби заповнених середовищем, що моделює агрофон або дорожнє покриття, по-третє, властивості агрофону або дорожнього покриття можуть бути змінені по довжині жолоба і або при переході з одного жолоба в інший, відповідно до програми досліджень. Ґрунтовий канал містить плоску основу 1, яка спирається на центральний каркас 2 і вертикальні стійки 3, розміщені по торцях каналу. Основа 1 каналу з метою забезпечення достатньої жорсткості в поздовжній площині (Рис 1)
-
-
виконана у вигляді покритого плоским листовим матеріалом 4 гофрованого з поздовжніми гофрами металевого збірного листа 5. На верхній поверхні основи 1 каналу шляхом закріплення трьох поздовжніх вертикальних стінок (ребер) 6 утворені два паралельних один одному жолоби 7 і 8. (Рис 2)
.
-
-
покриття 9. Для вирівнювання поверхні матеріалу який заповнює жолоби, установлений каток 16, який рухається по ребрам 6 столу, за допомогою направляючих колес 17 за допомогою гвинтів 18, які закріплення на каркас 19 що дає змогу можливе регулювання висоти котка 20 який забезпечує рівномірне вирівнювання поверхні. (рис 3)
-
-
В якості такого матеріалу може бути, наприклад, ґрунт, глина чи пісок. На поверхні матеріалу, що імітує агрофон або дорожнє покриття розміщена самохідна модель трактора 10, яка має досліджуваний рушій, наприклад гусеничний або колісний. Щоб матеріал, що імітує агрофон або дорожнє покриття 9, не висипався за межі жолобів 7 і 8 на їх торцях також розміщені вертикальні стінки 11, які по висоті узгоджуються зі стінками 6. Ґрунтовий канал забезпечений гальмівним пристроєм 12 для створення імітації опору сільськогосподарської машини, для визначення сили опору гальмівного механізму використовується електронні ваги 21 до 2кг. Модель трактора 10 зв’язана з гальмівним пристроєм за допомогою канату 13, який намотаний на котушках. (Рис 4) Для підйому і опускання площину столу грунтового каналу установлені підйомні механізми 14, що забезпечує нахил робочої поверхні столу як в поперечній так і в повздовжній площинні, (Рис 5;6).
-
-
Запропонована конструкція ґрунтового каналу з двома жолобами і гальмівної станцією з використанням самохідної моделі трактора, дозволяє дослідити її тягові, швидкісні та інші параметри роботи на різних типах агрофону або дорожнього покриття, і значно скоротити час і вартість проведення експериментів. Запропонована конструкція не виключає проведення натуральних експериментів, а також експериментів з вивчення ступеня відповідності між модельними та натуральними випробуваннями. У будь-якому випадку запропонована конструкція ґрунтового каналу ефективна у використанні при проведенні лабораторних досліджень у навчальних цілях.
Матеріал надіслав доц. Анікєєв О.І.
|